Moštovač pro zpracování ovoce

Drtič na ovoce

Elektrický drtič na ovocePostup moštování jsme si již popsali a nyní musíme přistoupit k charakteristice drtiče ovoce, který je nezbytný při moštování větších objemů ovoce (jablka, hrušky…). Princip je jednoduchý, drtič neboli šroťák má za úkol nadrtit, roztrhat nebo chcete-li rozcuchat ovoce na malé kousky, ze kterých následně lisujete šťávu pomocí moštovače.

Drtič ovoce usnadňuje práci při přípravě ovoce na moštování. Bez drtiče je nutné jablka rozčtvrtit popřípadě jiným způsobem rozdrtit. Z takto připraveného ovoce se snáze získává šťáva, lisování je rychlejší a účinnější. Rozdíl nejvíce pocítíte při lisování pomocí ručního moštovače, kdy tlak vyvíjíte vy.

Typy drtičů ovoce

  • Ruční drtič – poháněn pákou, která díky ozubeným kolečkům přenáší sílu na drtící válce s hroty, vhodný pro menší objemy ovoce.
  • Drtič elektrický s vlastním motorem – poháněn elektromotorem přes řemenový převod, válce jsou umístěny na kluzných ložiscích, vhodný pro velké objemy ovoce, nejúčinnější a nejrychlejší možnost drcení plodů.
  • Drtič elektrický pro vrtačku – poháněn běžnou elektrickou vrtačkou (nutnost zpětného chodu), kompromis mezi ručním a elektrickým drtičem.
  • Mlýnek na hrozny – vybaven mačkacími válci, které lze vyměnit za dokoupené válce s hroty (poté možné použít pro drcení jablek atd.), ovládání pákou.

Drtič na ovoce ruční DR2Drtič ovoce je složen z násypky z oceli nebo nerezu, ocelové konstrukce a mačkacích či drtících válců. Pohon je zajištěn buď ozubenými kolečky a pákou nebo elektromotorem. Drtič lze umístit přímo nad moštovač nebo nad nádobu, do které chcete zachytit nadrcený obsah. Pro pohodlnější umístění drtiče lze dokoupit speciální nohy s nastavitelnou délkou, díky kterým nebudete muset drtič umisťovat například na dvě židle. Drtič ovoce lze použít pro drcení jádrovin (jablek, hrušek), bobulovin (vinná réva) nebo brambor.

 

 


Fotogalerie