Moštovač pro zpracování ovoce

Jak vybrat správný moštovač a drtič ovoce

Jste pěstitelem jabloní nebo máte na zahradě jen pár ovocných stromů? Každoročně přemýšlíte jak oblíbené plody zpracovat? Odrůdy jablek, které nelze dlouhodobě uskladnit, nebo přebrané plody horší kvality můžete pohodlně zpracovat pomocí moštovače na ovoce. Druhy moštovačů jsou různé a my vám v následujícím textu dáme typy na výběr, díky kterým se budete v nabídce našeho e-shopu snáze orientovat.

Co je důležité rozmyslet před koupí moštovače a drtiče ovoce

  1. Množství ovoce (jablka, hrušky, hroznové víno, bobuloviny…)
  2. Fyzická náročnost při přípravě ovoce a vlastním lisování ovocné šťávy
  3. Cena moštovače

Moštovač na jablka 20 litrůJiž na úvodní stránce jsme vám uvedli základní dělení moštovačů. Jedním z typů je moštovač s centrálním šroubem, který lze zakoupit v objemu 3 až 40 litrů. Logická úměra, která platí při volbě správné velikosti lisu na ovoce je čím menší objem moštovače tím menší množství zpracovaného ovoce. Proto jsou moštovače o objemu 3, 6 a 12 litrů určeny pro malé objemy ovoce, v případě stolního moštovače S3 (3 litry) dokonce pro každodenní použití například na výrobu moštu ke snídani. Malým množstvím ovoce se myslí několik kilogramů, například přepravka jablek.

Pokud chcete zpracovat na mošt například plody z celého stromu, doporučujeme zakoupit moštovač o objemu 20 a více litrů. Volit můžete z moštovačů s centrálním šroubem či hydraulických lisů. Hydraulické moštovače jsou pro zpracovatele jednodušší v tom, že tlak na lisování nemusíte vyvíjet vy, ale postará se o to hydraulická panenka (zvedák, hever), který stlačuje lisovací desku a ta tlačí na ovoce. Samozřejmě, že hydraulické moštovače jsou prioritně určeny na zpracování většího množství ovoce a proto jsou jejich objemy odstupňovány od 12 do 70 litrů.

Pro snadné moštování většího objemu jablek doporučujeme zakoupit drtič na ovoce, který vám výrazně usnadní práci. Ovoce je totiž před vlastním moštováním nutné pokrájet či nadrtit, a pokud si chcete práci usnadnit, udělá za vás tuto práci právě drtič (šroťák ovoce). Drtič je možné umístit nad lis a nadrcené ovoce padá přímo do lisu. Drtiče jsou poháněny lidskou silou, elektrickou vrtačkou nebo vlastním elektromotorem.

Veškeré vybavení pro moštování je vyrobeno z kvalitních, trvanlivých a zdravotně nezávadných materiálů. Pokud potřebujete více informaci k jednotlivým typům moštovačů či drtičům ovoce podívejte se na naše další články, jistě zde naleznete veškeré informace k jejich použití.